összművészet

Összművészeti Fesztivál a Millenárison

Trend a toronybólTrend a toronyból

A hazai művészeti egyetemek és főiskolák összefogtak, hogy újrateremtsenek egy hagyományt, a ’70-es évek nagysikerű szentendrei összművészeti fesztiváljaihoz hasonlóan a legfiatalabb művészgeneráció alkotásai újra egymás értékeit felerősítve jelenjenek meg. Elképzelésük megvalósításához támogatókat is sikerült megnyerniük: a Nemzeti és Kulturális Örökség Minisztériumát és az Oktatási Minisztériumot. Az esemény helyszínéül a Millenárist választották és címet is kapott: Művészeti Egyetemek Összművészeti Fesztiválja - minden együtt volt tehát a háromnapos dzsemborihoz (2003. szeptember 26-28.). A Magyar Táncművészeti Főiskola – az egyetlen az egyetemek mellett – hallgatói ’Ezt mi mind táncoljuk’ című vegyesprogramjukkal, valamint a magyar néptánckincs gyöngyszemeivel várták az érdeklődőket. A Színház– és Filmművészeti (mostmár) Egyetem színész II. évfolyamának diákjai a Mozdulatmozaik 2002 című produkciójukkal, a színész III. évfolyamosok pedig a ’Veronai álmok’ ’ mozgásbemutatójával örvendeztették meg a nagyérdeműt. A Magyar Képzőművészeti Egyetem kiállításai és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak koncertjei mellett helyet kaptak az Iparművészeti Egyetem diákjai is. Ők pedig arra használták a kapott helyet és a lehetőséget, hogy a divat nyelvén mondják el, miről szól szerintük a világ.


Opera Couture: a Manier Nyárköszöntő Ünnepe (június 28.)

Manier Opera CoutureA Magyar Állami Operaház és a Manier Divatház szervezésében 2010. június 28-án Nyárköszöntő Ünnepet rendez a belvárosban, a budapesti Operaház tőszomszédságában, a Hajós utcában (1061 Budapest, Hajós utca 12.), mely erre az estére átváltozik igényes őszművészeti találkozóhellyé. Az Opera Couture rendezvény célja e városrész kreatív energiáinak és azok egymásra hatásának bemutatása nyáriasan könnyed, szórakoztató formában. A nagyvárosokban az Operaház saját falait átlépő, kulturális közeggé alakul, mintegy kiterjesztve kulturális auráját. Az Operaház a múltból a jövőbe tekintő, mindezt egyszerre megtestesítő szimbólum, Budapest kultúrájának image eleme. Az Operaház és a Manier Divatház összefogásának célja, hogy minél többen kedvet kapjanak az operához. A Manier Divatház tervezője, Németh Anikó csatlakozott a 'Szeretem az Operát' kampányhoz, minthogy művészetük, ars poeticájuk több ponton is párhuzamban áll: a tervező előszeretettel alkalmazza történelmi korok szabásvonalait, sziluettjeit, kézműves megoldásait, emellett elkötelezett híve az innovációnak, kísérletezésnek is és fontos számára a társművészetekkel való együttműködés, az összművészeti szemlélet.


összművészet


Budapest Couture 2009 MÉLYVÍZ és kerekasztal beszélgetés

EMDSZ 2009Összefogtak a hazai divat-design képviselői és az Első Magyar Divattervezők Szövetségének (EMDSZ) kezdeményezésére 2009. október 3-4-én lezajlott az első Budapest Couture a Design Hét 2009 keretében. A hétvége során az érdeklődök magyar haute couture tervezők alkotásait kortárs képzőművészek munkáival közös installációban tekinthették meg Budapest Couture 2009 'MÉLYVÍZ' címmel. A rendezvény első napjára szakmai kerekasztal beszélgetést is szervezett az EMDSZ, melyen tervezők, képzőművészek, művészettörténészek, divatszociológusok, dizájnerek, építészek, valamint az IMM, az OKM, az ITDH és a MOME képviselői vettek részt. Szó volt a szakmai párbeszéd megteremtésének lehetőségéről, a szakmai lobbi módjairól, az együttműködésről, az ökonomikus és ökologikus funkciók összevonásáról és a hagyományok újrateremtésének szükségességéről.


Divat a Petőfi Irodalmi Múzeumban (május 26.)

Petőfi Irodalmi MúzeumMit keres a divat az irodalomban? Erre a kérdésre talán könnyebb megfelelni, mint arra, hogy mit keresnek hazai divattervezők a Petőfi Irodalmi Múzeumban - na persze nem látogatóként, azt nekik is lehet, hanem előadóként? Húsz ruha Európa számára, azaz divattervezők párbeszéde az irodalommal, ez az ok. A spanyol-belga-magyar divatkiállítás szerda esti végakkordjára invitálják a divat és az irodalom elkötelezettjeit magyar divattervezők a Petőfi Irodalmi Múzeumba (1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 16.), 2010. május 26-ára. Az érdeklődőknek 18 órától Zob Kati divattervező és Hegyi Katalin irodalmi muzeológus tart közös tárlatvezetést, melynek során sokminden kiderül a kiállított húsz ruháról. A ruhákat ihlető irodalmi szüvegekből Für Anikó és Dömötör János színművészek idéznek majd, miközben szaxofonon improvizál Vázsonyi János. 20 órától Sárváry Katalin Munkácsy-díjas textilművész, a MOME egyetemi docense és Hegyi Katalin vezetik majd közönségüket a tárlaton, vendégeik Gyulai Natália és Pazicski Miklós divattervezők lesznek. A PIM Esti Extra nevű esten a múzeum nyitvatartása is extra lesz: akárha Múzeumok Éjszakája volna (pedig az csak 2010. június 19-én lesz), 22 óráig várja tárt kapukkal a látogatókat. Az összművészeti, irodalmi-divat-zene programra a belépődíj 800 Ft.


RE-FORM ökodesign pályázati felhívás 2010

A Retextil Alapítvány második alkalommal, hagyományteremtő céllal ökodesign pályázatot hirdet a tavalyi sikeres „RERUHA – Gondold újra a ruhatáradat!” című öko pályázati felhívás folytatásaként, RE-FORM címmel, a Perspektíva Összművészeti Egyesülettel együttműködve. A versenyre reciklikált anyagokból készült alkotásokkal lehet pályázni öltözék, ékszer és egyéb öltözék kiegészítő, lakberendezési tárgyak (pl. kisbútor, egyéb használati tárgy) kategóriákban. A beérkezett pályaműveket szakmai zsűri bírálja el kategóriánként, majd a legjobb pályaművek díjazásban részesülnek. A nyertes pályaművek divatbemutatón és kiállításon lesznek bemutatva az Európa Kulturális Fővárosa 2010 Program keretében.


Látogatószám rekorddal zárt a Sziget 2009 (augusztus 12-17.)

Táskák a Sziget 2009-enAz öt fesztiválnap látogatóival számolva és a Tankcsapdára összegyűlt tömeggel együtt összesen 390 ezren voltak a Szigeten, ami 5 ezerrel írta felül a korábbi években többször is beállított rekordot. A Fátnómore napján 68 ezren gyűltek össze a Hajógyári-sziget Nagyszínpada előtt, így megdőlt az elmúlt években többször is beállított nézőcsúcs, azaz összesen 390 ezren buliztak a Szigeten, mely így anyagilag is nyereséges fesztivált jelent. A trendkövetők, ha biciklisták is, mazsolázhattak: az Octopus Összművészeti helyszínén Bagaboo futárzsákjai, Bohus Tamás bakelit órái, Cangira biciklire szerelhető táskái, Dotty kitűzői, Koodform ékszerei, Mag Renáta (MaRabu) gyöngy és toll ékszerei, Magony Zsuzsanna - ARKA táskává alakítható pulcsijai és MUSU vidám ruhái várták őket.


Sziget 2009 - MOME sátorral, táskagyárral és biciklis divatbemutatóval

Sziget 2009 MOME divatbemutatóÚj, megújult és a már megszokott programhelyszínek változatos kavalkádjával várja - immár tizenhetedik alkalommal - látogatóit a Sziget. A meanstream 5 nap - mely 2009. augusztus 12-17. között zajlik majd - előtt lesz megint mínusz egyedik nap speciális színpadra állított Tankcsapda koncerttel, ahogy nulladik nap is egy 10 órás koncertfolyammal az antirasszizmus jegyében. Jönnek nemzetközi sztárok, fellép a hazai élvonal, de szenzációs utcaszínház, sőt, társasjáték és póker sátor is vár majd rád. De ami portálunk Olvasóit leginkább érinti: jelen lesz a Szigeten a divat is. A MOME sátort állít az Octopus Összművészeti Helyszínen, a MakettLabor ugyanitt workshop keretében, előre szabott táskaalkatrészekkel várja a saját divat-használati tárgyaikat elkészíteni vágyókat, az Octopus Artshop pedig rendhagyó biciklis divatbemutatók során kínálja majd a fiatal magyar iparművészek munkáit.


W. Wieger Mariann képző- és iparművész kiállítása

W. Wieger Marianna: HastáncSumma

W. Wieger Mariann, képző- és iparművész "Summa" címmel rendez kiállítást a Nemzeti Táncszínház halljában 2004. július 30. és szeptember 30. között. Az esemény követi az összművészeti rendezvények trendjét, ráadásul két irányból is. Az egyik irány a kiállítást befogadó budapesti Nemzeti Táncszínházé, amely megnyitása óta teret ad a társművészeteknek is. A másik irány pedig az alkotóé, aki portrék, tájak és ezoterikus képek mellett táncot is fest. W.Wieger Mariann kalandvágyó személyiség. Nem kenyere a megszokott, az egysíkú. Alkotásai – bár jól megalapozott szakmai tudásról tesznek tanúbizonyságot – új utak kereséséről árulkodnak. Mariann a képzőművészet és az iparművészet ezermestere. Belvárosi művészeti stúdiójában – ahol kicsiket és nagyokat oktat a szakmára – tucatnyi technikát leshetnek el tőle tanítványai. Otthonosan mozog az olaj, az akvarell, a pasztell és a grafika területén, de tanít és művel textil– és divatterevezést, sőt, bőrművességet is. 





ALMAF