Csipes Antal
Divattükör
Csipes Antal, a MOME (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, ex Iparművészeti Egyetem) tanára átfogó kötetet készített a 20. század divattörténetéről. A Divattükörben végigkövethetjuk a trendek alakulását anyag-fazon-minta tekintetben, és megtudhatjuk, melyik divatszereplő mikor és hogyan lépett a képbe. Az is kiderül, a társművészetek melyik korban hogyan hatottak az alkalmazott iparművészet nyelvezetére. A szerző összegzi a magyar divattervezés eredményeit is (Grünwalds és Válh, Holzer stb.), bemutatja a magyar nemzeti viselet változásait, kitér Tüdős Klára divattervezői munkásságára és a magyar színjátszás ismert alakjainak (Jászai Mari, Fedák Sári, Karády Katalin, Jávor Pál stb.) divattörténeti szerepére. De elemzi a média hatását is a magyar divat alakulására. A könyvborítón egy USE-unused öltözetről készült fotó látható.
Pályázati felhívás öltözéktervezésre
Ötletelj! Alkoss! Tervezz! Pályázz! Demonstrálj! Nyerj!
Az ÖKOSZTÜM – RUHADEMONSTRÁCIÓ programhoz kapcsolódóan - emberi és természeti környezetünk megóvásáért – a Merlin Energia 2008 kampány keretében a Merlin Nemzetközi Színház, valamint az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet pályázati felhívást tesz közzé környezettudatos divattervezés témában. A szakmai elismerésért és díjazásért, valamint értékes jutalmakért három kategóriában pályázhatnak a versenyzők 2008. március 31-ig.
Kategóriák:
1. „Az energia nem vész el, csak átalakul” – formatervezés, szabadon választott anyagokból a megújuló energiák, természetes energiaforrások (pl. víz, szél erőmű, stb...) alapján kosztümfikciók tervezése